Archive for the ‘Deniky z plaveb’ Category

postheadericon Přesun do Řecka – stěhovací báseň :-)

16128886_1618529358455409_739036764_n

 

Když jsme se před třemi lety stěhovali do skotského Glasgow, nějak nezbyl čas psát, jaké vtipy a paradoxy nás při zabydlování potkaly. Tentokrát jsem se rozhodla neudělat stejnou chybu a začali jsme dokumentovat od samého stěhování. Co všechno nás potkalo při tahu Evropou dvěma auty, s dítětem a dvěma kocoury, o námořnících nemluvě, by vydalo na samostatný fejeton, ale snad vás pobaví alespoň veršovaný výčet nejlepších momentů…zvláště ty, co u toho byli… Prosíme omluvte kvalitu rýmů, vznikaly po 24 hodinách beze spánku za volantem a v autě obrostlém ledem zevnitř :-)

Read the rest of this entry »

postheadericon Jak jsem se stal Yachtmasterem RYA, díl druhý

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zkouška na Yachtmastera

Danny je moc hodný a dovezl nás autem z Largsu do Greenocku k James Watt marině. Ještě nám pomůže s ukrutně těžkou taškou s jídlem a pak se loučí. Nebe je šedé a jak Danny odchází pryč, je nám najednou smutno. Zůstáváme sami, jen s výzvou zkoušky před sebou. Ale do práce. Vrhám se na passage plán a Pavlína se vrhá do sprchy. Ostatní jsou moc hodní a snaží se nemluvit, abych se mohl soustředit. V deset jsem hotov a předávám mapy, piloty a pravítka Pavlíně. Ještě si opakuji světla a majáky, ale pak jdu asi v jedenáct spát. Pavlína dělá plán až do čtyř do rána; ráno se přiznala, že ho celý dělala znovu. Read the rest of this entry »

postheadericon Jak jsem se stal Yachtmasterem RYA, díl první

OLYMPUS DIGITAL CAMERATu noc před zkouškou jsem spal špatně. Když už se mi povedlo usnout, topily mě ve snu přílivové křivky a bóje se mi společně s náměrovými liniemi smály. Když jsem nespal, zíral jsem do stropu kajuty a proklínal nápad, který mě dovedl až sem. V břiše jsem měl pocit jako před státnicí a v hlavě touhu být milion kilometrů odtud. A pak přišlo ráno.  Ale začněme od začátku. Read the rest of this entry »

postheadericon Příprava Meret a Sachmet na sezónu 2014

meretNa přípravný týden do Řecka za Meret jsme zamířili již potřetí. Poprvé to bylo, když jsme Meret (tehdy ještě Rinii) se Skipřenkou přebírali, podruhé to bylo loni na jaře, kdy ovšem Skipřenku zastoupila Terka a letos tedy potřetí. Honza s Luckou přiletěli do Řecka přímo ze Skotska již týden před námi, takže jsme měli vpadnout přímo doprostřed prací.
A tak jsme se nalodili do jednoho z letadel Aegean Airlines, které nás vyklopilo v Athénách na letišti, odkud jsme autobusem byli za slabou hodinku a půl v Pireu. Tam jsme si hodinku počkali na trajekt, který nás za nikoliv zanedbatelných vln dovezl napříč Sarónským zálivem do Porosu. Tam už zbývalo jen nasednout na přívoz do Galatas, kam nás dovezl naprosto správný stoletý Řek, vyuzený cigaretami a promazaný Ouzem a odkud nám zbýval pěšky asi kilometr a půl do boatyardu, tedy do loděnice. Honza s Lucií nám od loděnice přišli naproti, takže cesta hezky uběhla a konečně jsme, skoro po půl roce, stáli před naší kráskou Meret. Read the rest of this entry »

postheadericon Rozhlasové povídání o moři – seriál pro děti

Tak se ke mně konečně dostala nahrávka seriálu, který jsem natáčela v červnu pro český rozhlas. Dětem se to pouštělo na sedm dílů, ale pro jednoduchost těm, které to zajímá, předhazuju verzi vcelku. Tož si stáhněte, pohodový poslech a moc se mi neřehtejte, bylo to pro děcka 😀

Rozhlasový seriál pro děti

 

postheadericon Video z letní plavby Meret

Slov netřeba, tož mrkněte sami:

http://www.youtube.com/watch?v=ytjFHbl9CT4&ns=1&o=U

postheadericon Meret, podzimní Řecko a trocha dobrodružství

Po třech měsících, které jsme bezvýhradně strávili v práci včetně sobot a nedělí, jsme na konci září zase vyrazili do Řecka za Meret. Tentokrát s týdenní posádkou studentů (medik, medička a dva přírodovědci). Na druhý týden jsme naopak měli naplánovanou plavbu čistě rodinou.Počasí bylo krásné a let proběhl bez problémů. Díky tomu, že jsme si kupovali letenku dostatečně s předstihem a už nebyla vrcholná sezóna, letěli jsme za 3500,- zpáteční což je bezkonkurenčně ta nejlepší cena, za jakou jsme kdy do Řecka letěli. Jen jsme letěli až odpoledne, takže jsme sedali za tmy a k lodi dorazili v jedenáct večer. Read the rest of this entry »

postheadericon Podzimní Skotsko – aneb kurz RYA v přílivových vodách podruhé

Naše druhá výprava do skotského Largsu byla fakt asi pro cvoky – kdo jiný než praštění čeští jachtaři by vyrazil na poměrně náročný kurz Coastal Skipper / Yachtmaster v době, kdy i Skoti tahají lodě z vody a zalézají k vyhřátým krbům popíjet tu svoji whiskey… Ale užili jsme si to 😉

Moje vyprávění začíná trochu dřív, protože jsme se s Vojtou coby adepti na zkoušku Yachtmaster rozhodli vyrazit do Skotska ještě před ostatníma, abychom se seznámili s lodí, na které bude po kurzu probíhat přezkoušení, a dopřáli si trochu času zopakovat teorii, což se v zápřahu běžného života prostě nestíhá – zvlášť když má člověk na přebalení rance mezi jachtingem ve Skotsku, pak v Řecku a znova ve Skotsku vždycky jenom den a půl, hihi…

Pokud tě zajímá hlavně kurz, tak první tři dny přeskoč, i tak se učteš k smrrti, jak jsem se rozpovídala 😀

Read the rest of this entry »

postheadericon S Meret za krásami Řecka v červnu 2013

Konečně nastal ten čas, kdy jsme měli se Skipřenkou zúročit úsilí věnované přípravě Meret na sezónu a vyrazit na dvoutýdenní plavbu za krásami Egeje. Ano, opět jsme zamířili do vod, kde nás před dvěma lety tak krásně prohnal Meltemi. Jenže tentokrát jsme pluli na vlastní lodi, navíc na lodi, která se svými třiceti osmi stopami přeci jen o něco větší.
Posádku kromě mě a Skipřenky (která tentokrát měla na lodi funkci nejvyšší), tvořili ještě naši kamarádi a spoluplavci z let minulých, Robert s Renatou a jejich patnáctiletý Jeník.
A tak nás polovina června zastihla všechny na ruzyňském letišti chystající se nastoupit do letadla Aegean Airlines, se kterými letos létáme skoro výhradně. Read the rest of this entry »

postheadericon Fotodeník Meret 2013

Koho zajímá, jak se letos jachtilo v Řecku, mrkněte na obrázky jednotlivých posádek…. Zavzpomínejte, jaké to bylo, nebo se nechte nalákat na další plavby :-) Na jaře 2014 bude přeplavba do Turecka a zpátky !

Read the rest of this entry »

Slideshow
Volné termíny
Reportáže z plaveb
Fotky, aktuální zprávy posádek z plaveb a kurzů a prostě všechno, co se zrovna děje, najdete na naší FB stránce SachmetSail