postheadericon S/Y Sachmet (30 ft, Řecko)

Sachmet

Sachmet

Plachetnice Sachmet je první bárkou naší miniflotily – přivezla jsem si ji v létě 2008 z holandského Lelystadu do Řecka, kde jsem s ní od té doby plula soukromě. Kdo jste to se mnou prožili, tak na tomhle webíku můžete najít i její osudy z té doby ve formě deníku  (viz dole). 

Sachmet je loď postavená spolehlivou loďařskou firmou Jeanneau v roce 1976 pod typovým označením Folie Douce, což znamená něco jako sladce bláznivá…nebo bláznivě sladká…? No rozhodně ta bláznovost sedí 😀

Její stáří s sebou nese na jedné straně méně prostoru a pohodlí, než je zvykem u moderních jachet, na druhé straně vyšší bezpečnost. Tehdy ještě nebyly vyspělé technologie výroby tenkého laminátu, takže lodě se stavěly bytelné a pevné, aby vydržely i hodně zlé počasí. Kdo nevěří, ať se podívá na Crash test.

Přežila se mnou nejedno zlé počasí od Holandska až po Turecko, je sice malá, ale spolehlivá a odolná. V roce 2013 jsme jí koupili i nový motor, aby starého dobrého Krakena zlé jazyky nepomlouvaly, a taky hlavní celospírovou plachtu, takže frčí jako drak. V zimě 2016 proběhla kompletní renovace, takže dostala nový nástřik, matrace, tlakovou vodu a tolik požadovanou sprchu, větší lednici apod. Tož kočička zase vypadá tak pěkně, jak odpovídá jejím jízdním vlastnostem a manévrovatelnosti :-)

Půjčíme ji těm, kdo již mají zkušenosti s plavbou na ní nebo delší kapitánskou praxi – a samozřejmě kapitánské papíry! Po dohodě lze zajistit i její využití při pobytu rodin s malými dětmi. Vzhledem k požadavkům zákona v Řecku vám ji nabízíme pod řeckou pobočkou MERET n.e.p.a.

Nyní máme základnu v zátoce Korfos poblíž Korintu, takže jsme už také schopní nabídnout zázemí na pevnině: 1) odvoz od letiště nebo z Korintu, 2) ubytování před/po plavbě v pokoji nebo apartmánu, 3) první nákup do lodě v den příjezdu, 4) výlety na památky autmo, 5) divepoint, 6) půjčení okruhovek před/po hlavní plavbě na zablbnutí po zátoce, 7) asistenci při potížích kdekoliv po trase.

A navíc – není to jenom bydlík, ale polozávodní loď, mrkněte na záznam z regatty !

Aktuální obsazenost tu: Přehled plaveb 2024.

Cena: 

Celá loď 630 € na týden, v zimním období tato cena zahrnuje i možnost spaní na základně Faros. Při složení zálohy do vánoc cena 590 € na týden. Kauce 600 €.

U této lodi se platí na místě tzv. „tranzit log“ ve výši 100€, který zahrnuje stání – elektriku – vodu na Korfosu kterýkoliv den, mytí a úklid lodě, praní lůžkovin, plynové bomby a úvodní potravinový balíček.

Technické údaje:nakres Sachmet

L.O.A.:  8,95 m
L.W.L.:  8,11 m
šířka:    3,0 m   
ponor:   1,45 m

Palivo: 80 l
Voda:  120 l

R.v.:         1976
Kajuty / lůžka:  1 / 6

Motor: nový Solé Diesel 17 (marinizované Mitsubishi)

Loď nabízí celkem 6 lůžek: Oddělená přední kajuta (2 lůžka), salón (1 pevné lůžko plus rozkládací dvoulůžko) a pak tzv. „myší díra“ – kapitánské lůžko pod kokpitem naproti kuchyni. K dispozici je kuchyňka s dvojvařičem, kuchyňskou výbavou a lodní ledničkou. Co se týče hygieny, v lodi je malé WC s ruční pumpou (pro její středové umístění přezdívané „Kastrátor“), na koupání máme minispršku v kokpitu. Tlaková voda na lodi je. Žádný luxus, ale pro jednu rodinu nebo 2 páry v pohodě. 

Celospírová hlavní plachta s refy, skládací do lazybagu. Gena navíjená na rolfok.  GPS Garmin na palubě, windmeter, hloubkoměr, rychloměr, zatím bez autopilota, GPS s DSC, EPIRB. Kormidení pína, nikoliv kolo. Menší dinghy. Palivová nádrž 80 l, vodní nádrže 1 x 120l. Záchranný ostrůvek, vesty, harnesy. Solární panel. Oddělené servisní a motorové baterie. Polštáře, deky a povlečení jsou v ceně. 

Pár fotek Sachmetky najdete tady.

Deníky z plaveb plachetnice Sachmet.

Praktické informace před plavbou

 

Jméno 

Jméno staroegyptské bohyně Sachmet znamená v překladu Mocná. Je prý dcerou slunce Ra a umí se měnit ve svobodný žhavý pouštní vítr. Sachmet je zobrazována jako žena se lví hlavou v rudém šatu. Je bojovnicí za spravedlnost a patronkou lékařů a léčitelů. Vždycky vítězí, což jak se ukázalo, platí i o naší lodičce – a pokud si staří Egypťané přáli, aby konečně přestala bojovat jako lvice a stala se léčitelkou a kočičí ochránkyní domova, prováděli zajímavý rituál: Tančili a provozovali hudbu a nabízeli Sachmet obětní nápoj zbarvený bobulemi doruda, aby si myslela, že chlemtá krev nepřátel… zatímco ve skutečnosti chlemtala černé egyptské pivo, lízla se a byla hodná 😀

Občas zkrátka i naše posádky plachtí jako ten pouštní vítr, no a občas se líznou a muzicírují…

Napište komentář

Pro zadání komentáře musíte být přihlášeni .

Slideshow
Reportáže z plaveb
Fotky, aktuální zprávy posádek z plaveb a kurzů a prostě všechno, co se zrovna děje, najdete na naší FB stránce SachmetSail