postheadericon Praktické

Jak se dostanu na Korfos k lodím?

Nejjednodušší je dostat se do Atén, odtud kousek přes hoďku vlakem do Korintu a pak vás vyzvedneme autem a dovezeme i s taškama a nákupem až k lodi.

Letecky? Pokud chcete do Atén cestovat rychle a pohodlně, určitě si vyberete letadlo. Na druhou stranu to většinou stojí docela dost, takže doporučuji rezervovat s velkým předstihem a vyzkoušet nízkonákladové společnosti (RyanAir z Bratislavy, Wizzair z Katowic, EasyJet z Berlína, atd.) nebo letecké společnosti dané země (pro Řecko například lety Aegean Airlines z Prahy a Vídně nebo Olympic Airways z Vídně, kam je snadné se levně nablížit). Z Prahy lítá taky Air Serbia.

Busem? Vyzkoušejte společnost Onlinebus, kde najdete lístky různých přepravců, známá je také společnost StudentAgency nebo Eurolines. Pokud se chystáte cestovat do Řecka, využijte přímé spojení Praha – Brno – Budapešť – Thessaloniki – Atény, kterou provozuje společnost VTT Korona. Lístky je sice možné koupit až u autobusu, ale v sezóně si určitě nezapomeňte předem rezervovat místa telefonicky!

Přímo na letišti v Aténách přestupte na vlak do Korintu, stojí 12 € a jede něco přes hoďku – u některých spojů se ve stanici Kato Acharnai přestupuje jenom tři kroky přes perón do čekajícího návazného vlaku. V Korintu vás vyzvedneme autem, nebo můžeme dojet i na letiště do Atén. Cena devítimístného auta Korfos-Korint-Korfos je 40 €, takže při osmimístné posádce 5 éček na osobu :-)

Autem? Pokud uvažujete o cestě autem, bude to sice náročnější časově, ale zase díky nezávislosti na jiné dopravě můžete cestou prozkoumat nejrůznější přírodní i kulturní zajímavosti, které by vám jinak unikly. Podle našich zkušeností se cesta autem vyplatí, už když jedou tři a více lidí. Pokud nemáte auto vytížené, ozvěte se nám a zkusíme vás zkontaktovat s ostatními členy posádek, které jedou ve vašem termínu na stejné místo. Pravidelně jezdí autem kapitán Vašek, takže pokud nemáte vlastní samohyb, který pojme celou vaši posádku, napište!

Jak je to z penězma?

V rezervačním systému je u každého týdne uvedená cena za pronájem lodi. Polovina ceny se platí předem při rezervaci a druhá polovina nejpozději 6 týdnů před plavbou. Po příjezdu je nutné složit kauci, a to blokací na kreditní kartě, nebo v hotovosti.

Plachetnice půjčujeme bez kapitána, požadujeme pojištění kauce. Pokud chcete kapitána a průvodce v jedné osobě, doporučíme vám některého z našich skipperů – viz záložka „profily kapitánů“. Všichni mají britskou licenci RYA opatřenou komerční doložkou. Kapitán musí mít kvůli řeckým předpisům samostatnou smlouvu mimo kontrakt o charteru lodě, běžná cena je kolem 100 € na den.

Vzhledem k tomu, že na loď nastupujete už uprostřed rajské přírody, kam je potřeba se nějak dostat, přibude pro ty, kdo nejedou vlastním vozem, cena za transfer z Korintu. Účtujeme 0.50 € na km, takže Korint vyjde na 40 éček za devítimístný autobus. Pokud zároveň povezeme opačným směrem jinou partu, platí se samozřejmě jenom jedna cesta. Po dohodě zajistit i odvoz z aténského letiště, což je třeba většinou v noci, kdy už nejedou vlaky – nicméně pro nás je to 5h času uprostřed noci (140 €), takže líp vychází vzít si v Pireu hotel :-) Výlety autem taky nejsou problém.

Vaří se většinou společně, na jídlo se posádky skládají – takže náklady na jídlo v podstatě vyplývají z toho, jak rozmařilí budete při nákupech :-)  Jak je dobrým námořnickým zvykem, posádka živí kapitána, takže ten na společné vaření nepřispívá. Pokud se jde do hospody, je na kapitána limit 15€, zbytek si platí sám. Tento systém se nám osvědčil nejlépe, takže pokud to není nutné například z důvodu speciální diety apod., budeme rádi, když se ho budete držet – individuální domluva je samozřejmě také možná, pokud s ní souhlasí celá posádka.

Nafta je také mimo základní cenu, protože doba motorování značně závisí na počasí a na volbě trasy, kterou si posádka přeje. Některé posádce skoro nefoukne a pak nafty projede podstatně víc, než jiná, které fouká celou dobu meltemi, takže si užije si akčního jachtingu víc, než by chtěla a motor použije maximálně na manévrování v přístavech. Na druhou stranu lodní motory mají minimální spotřebu, např. Sachmet bere 2 l/hod., takže nám většinou stačí 30 € na týden plavby a ještě zbude. U Meret je to cca 3 l/hod, tj. 50 € na týden a u Eset a Tauret počítáme 4,5 l/hod (cca 80 € na týden). Takže když se to podělí počtem lidí na palubě, není nutné si s cenou moc dělat vrásky.

Přístavy jsou v Řecku extrémně levné. V sezóně zaplatí lodě za stání u mola do 10 € za noc. Někde je v tom už i voda. Elektrika podle spotřeby, tak 2-6€ na noc celá loď. Pokud jedete mimo hlavní sezónu, kolikrát se vám stane, že vůbec nikdo nepřijde vybírat. Za kotvení po zátokách se neplatí vůbec.

Orientačně tedy celkové náklady na dovolenou zjistíte tak, že k ceně v rezervačním systému přičtete dopravu, cca 15 € týdně na osobu na naftu, 10 € týdně na přístavy a 40 € týdně na osobu na jídlo, plus nějaké kapesné na útratu.

Co s sebou na loď?

Jednoduchá odpověď zní – co nejmíň věcí. Jedete v létě do oblasti, kde je běžně přes třicet stupňů, takže haldy oblečení můžete spokojeně nechat doma. Stačí plavky, krátké pracovní oblečení, jedno „slušné“ oblečení, dva ručníky (na slanou a sladkou vodu) a silný krém na opalování, případně i ochranný krém na rty. Pokud na lodi nechcete chodit bosi, což je nejjednodušší, zabalte si boty se světlou podrážkou, která nenechává stopy na laminátu. Na lodi je lékárnička a vaří se společně, takže léky a potraviny si berte jen v případě, že potřebujete medikaci nebo máte speciální dietu. Pokud nás chytí větrné počasí, využijete i nepromokavou větrovku (případně kalhoty, ale nejsou nezbytné). Opatrně s outdoor oděvy s membránami – GoreTex apod. se zanáší mořskou solí, jediná membrána, která snáší mořskou vodu je Gelanots, protože funguje na principu osmózy, nikoliv mřížky. Lůžkoviny jsou na lodi, dostanete deku, ale můžete použít jen povlak nebo prostěradlo – v hlavní sezóně bývá tak horko, že pod dekopu nevydržíte.

DŮLEŽITÉ !!! Hlavně si věci zabalte do batohu, ne do kufru a podobných zavazadel, která se nedají poskládat a někam nacpat, aby zabrala co nejmíň místa…

Co děti na lodi?

Z jachtařského hlediska není problém. Pluje se míň a víc času se tráví na břehu. Já sama beru syna na vodu od jeho 4 měsíců a vždycky mu to maximálně prospělo. Na druhou stranu program plavby je třeba dětské posádce uzpůsobit, takže doporučuji, aby se parta mezi sebou předem domluvila, jestli půjde o akční jachting nebo rodinnou plavbu. Je také vhodné mít na lodi děti zhruba stejného věku, teenagery spíš uchvátí učit se jachtit, zatímco předškoláci se potřebují popelit na pláži, a když to dáte všecko dohromady, trpí jedni nebo druzí – nebo musíte umět kompromisy na střídačku :-)

 

Je program pevně daný?

Rozhodně ne. Je to vaše dovolená, takže vy určujete, co se bude dělat. Předem se domluvíme, jestli máme trasu připravit pro odpočinek a relaxaci, kolem památek, potápěčských a rybářských revírů, na akční jachting, nebo ode všeho trochu. Kapitán má vždy určitou časovou rezervu pro případ špatného počasí, takže není problém zůstat v místě, kde se vám bude líbit i déle, nebo dohodnutou trasu mírně upravit během plavby. Ovšem na moři je rozhodující bezpečnost, takže konečné slovo ohledně trasy má kapitán, který každý den sleduje vývoj počasí.

V Řecku máme od podzimu 2016 bydlení a tudíž i kvalitní zázemí, takže jsme s našimi místními kamarády domluvili nejrůznější možnosti rozšíření programu o aktivity na břehu:

> lezení na skalách kolem Korfosu,

> potápění do podmořské jeskyně v naší zátoce,

> jízda na koni na ranči v nedalekém Sofiku,

> návštěva památek (Epidauros, Delfy, Korint) či termálů (Methana, Isthmos),

> možnost vyjet brzy ráno na tradiční dřevěné lodi s místními rybáři,

> nechat se namasírovat certifikovanou masérkou na pláži,

> levně a dobře se najíst v taverně na pláži u potopeného města, které samozřejmě prozkoumáte se šnorchlem,

> nebo krmit želvy karety pod krásnou pevností Monemvasia…

Kromě toho členové našich posádek také ledacos umí, takže již několik let nabízíme například relaxační pobyty pro maminky s dětmifreediving nebo tréninkové plavby podle metodiky RYA, fotografii pro cestovatele, astronavigaci – prostě koukněte na záložku Tematické plavby :-)

Co když dostanu mořskou nemoc?

Jak jsem už psala, jde o vaši dovolenou, trasa i náročnost se vám přizpůsobí. Asi jen hodně extrémní typy si libují v dovolené, kterou prozvrací, takže nic nám nebrání v horším počasí zalézt na pláž, na výlet, nebo do taverny a počkat, až to přejde :-)

Samozřejmě se také vyplatí dodržovat základní zásady prevence: 1) Před delší plavbou se neopíjet, nejíst tučná těžká jídla a naopak nemít úplně prázdný žaludek. 2) Pokud trpíte sklonem ke kinetóze, nečtěte a nedívejte se zblízka do drobných věcí. Nevařte. Nedoplňujte naftu. Nepřebalujte děti. 3) Vevnitř je to vždycky horší, hlavně v přídi, takže pokud se vám začne dělat nevolno a venku je bezpečné počasí, zdržujte se nahoře na palubě a dívejte se do dálky, na neměnný obzor.

Na lodi je bohatá zásoba Kinedrylu, Scopodermu, zázvoru a různých „protiblicích“ žvýkaček, takže je lepší si vzít lék při prvních příznacích – rozjetá mořská nemoc se zastavuje těžko.

Potřebujete vědět cokoliv dalšího? Mejlujte, pište na FB!

Slideshow
Reportáže z plaveb
Fotky, aktuální zprávy posádek z plaveb a kurzů a prostě všechno, co se zrovna děje, najdete na naší FB stránce SachmetSail