postheadericon Chorvatské licence B a C

Vzhledem k tomu, že čas od času těm, kdo se s námi plaví, učaruje moře stejně jako nám, a začnou se pídit po nějakých kapitánských papírech, rozhodli jsme se nabízet pravidelně možnost získat základní kapitánské papíry v Chorvatsku (tzv. kategorie B). V případě, že se nám sejde víc zájemců, pomáháme také zorganizovat vyšší chorvatské zkoušky platné pro celý svět (kategorie C) nebo zkoušky na Ministerstvu dopravy a připravit se na ně.

průkaz

Každý rok pořádáme výjezdy za naším spřáteleným kapitánem v Zadaru, kde se na kapitanátě dá složit zkouška a získat průkaz kategorie B, což stojí 905 kn (cca 3000 korun).  V případě 5 a více zájemců jsme schopni zorganizovat i kurz, lékařskou prohlídku a zkoušku na Námořní škole v Zadaru, což jsou podmínky nutné pro získání průkazu kategorie C pro profesionální skippery rekreačních jachet s neomezenou geografickou platností.

Délka výpravy pro průkaz B závisí na zájemcích – vzhledem k tomu, že praxi už jsme si odbyli na našich lodích v Řecku, bývá to většinou kratší výprava na prodloužený víkend, jeden večer procvičujeme, druhý den jdeme na zkoušky a pak oslavit papíry do hospůdky a pak se jede zpátky ještě večer, nebo další den ráno (podle opice :-) )

Pokud máte chorvatský průkaz kategorie B je možné si bez problémů půjčit charterovou loď kdekoli ve Středomoří, zkouška ověřuje nejzákladnější znalosti, bez kterých se na moři neobejdete (plavební předpisy, navigace, práce s lodí, radiokomunikace…).  Zkoušení neprobíhá praktickou formou na lodi, jen formou pohovoru ve zkušební místnosti, kde se komisaři ptají na dvě otázky z každého okruhu, přednosti plavby se ukazují dřevěnýma lodičkama na mapě. Jenom připomínám, že papíry samotné nestačí – k jejich získání stačí trochu potrénovat paměť, ale k získání jistoty v nejrůznějších podmínkách na moři nepomůže nic jiného, než praxe, praxe, praxe :-)

Koncem dubna 2013 jsme v Zadaru zorganizovali i první kurz a zkoušky na profesionální skiperskou licenci kategorie C platnou pro celý svět. Více v článku zde. Máme i skripta a osnovu kurzu. Ke zkoušce C je nutný třídenní kurz na Námořní škole v Zadaru (2 dny teorie a jeden den praxe na moři) a lékařská prohlídka u specialisty v Zadaru.

Náklady: kurz stojí 1900 kn na osobu, kapitanát chce 1000 kn za zkoušku, 15 kn za tisk průkazu a 40 kn daň, takže celkem 2955 kuní, plus 400 kun za lékaře.

Délka výpravy pro průkaz C je minimálně pět dní. Tři dny kurz, jeden den lékař a příprava na zkoušku a jeden den samotná zkouška. Nejlépe se nám osvědčilo si půjčit loď a pobýt na ní týden, abychom si mohli všecko rovnou trénovat na moři.

 

Skripta, kde je všechno, co potřebujete znát ke zkoušce B i C, najdete tady. U mně je už k nakouknutí podstatně lepší učebnice, která se případně dá koupit u firmy YachtNet, napsal ji Roman Verba a jmenuje se „Staňte se kapitánem“.

Odkaz na naše výpravy do Chorvatska najdete i v katalogu www.Kapitansky-Kurz.cz

 

Nejbližší termíny (licence B i C):    na vyžádání

Prosíme kontaktujte nás přes email, vypíšeme termín tak, aby se co nejlépe hodil všem zájemcům i jachtařské škole…

 

 

 

2 komentářů to “Chorvatské licence B a C”

Napište komentář

Pro zadání komentáře musíte být přihlášeni .

Slideshow
Reportáže z plaveb
Fotky, aktuální zprávy posádek z plaveb a kurzů a prostě všechno, co se zrovna děje, najdete na naší FB stránce SachmetSail